Skip to content

709 Parkside AvenueToms River, NJ 08753

Built 1928

Owner
---
Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Jun 16, 2025

Property Information

Block837
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page96

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,364
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$123,000
45%
Improvement Value:$150,600
55%
Total Assessment$273,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,982+5.2%
2024$4,736+9.6%
2023$4,321+0.4%
2022$4,302+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000
Sq Ft1,364DeedBook 20046, Page 900Recorded6/19/2025

Property Sale

Sale
$187,000

From:

To:

Sq Ft1,364DeedBook 15706, Page 658Recorded12/11/2013

Property Sale

SaleMulti
$62,500
DeedBook 5516, Page 19

Property Built

Built

Year Built: 1928