Skip to content

713 Parkside AvenueToms River, NJ 08753

Built 1920

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
May 20, 2014

Property Information

Block837
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page96

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings4
ZoningR40A
Sq Footage1,278
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
47%
Improvement Value:$123,000
53%
Total Assessment$232,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,225+5.2%
2024$4,016+18.8%
2023$3,382+0.4%
2022$3,367+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$85,000

From:

To:

Sq Ft1,278DeedBook 15817, Page 1486Recorded6/3/2014

Property Sale

Sale
$16,500
DeedBook 3757, Page 620

Property Built

Built

Year Built: 1920