Skip to content

725 Parkside AvenueToms River, NJ 08753

Built 2002

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 21, 2018

Property Information

Block837
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page96

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,444
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
40%
Improvement Value:$160,600
60%
Total Assessment$269,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,909+5.2%
2024$4,667-4.8%
2023$4,900+0.4%
2022$4,878+4.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$22,500
DeedBook 10325, Page 1321