Skip to content

207 Garfield AvenueToms River, NJ 08753

Built 1960
Other Exempt

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Dec 19, 2002

Property Information

Block841
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page96

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage784
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
55%
Improvement Value:$88,400
45%
Total Assessment$198,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$2,561+5.0%
2021$2,439+1.5%
2020$2,403+0.9%
2019$2,380+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 11245, Page 860

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 3874, Page 413

Property Built

Built

Year Built: 1960