Skip to content

718 Morris BlvdToms River, NJ 08753

Built 1949

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
May 6, 2019

Property Information

Block841
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page96

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,020
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
56%
Improvement Value:$86,300
44%
Total Assessment$195,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,556+5.2%
2024$3,381-2.6%
2023$3,472+0.4%
2022$3,457+16.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$95,000

From:

To:

Sq Ft1,020DeedBook 17470, Page 1651Recorded5/14/2019

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,020DeedBook 17407, Page 817Recorded3/12/2019

Property Built

Built

Year Built: 1949