Skip to content

716 Morris BlvdToms River, NJ 08753

Built 1950

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Nov 6, 2017

Property Information

Block841
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page96

Building Details

Building Class17
Description1CB1G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage828
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
59%
Improvement Value:$75,700
41%
Total Assessment$184,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,363+5.2%
2024$3,197-1.9%
2023$3,259+0.4%
2022$3,245+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft828DeedBook 16950, Page 475Recorded11/27/2017

Property Sale

Sale
$64,000
DeedBook 5148, Page 367

Property Built

Built

Year Built: 1950