Skip to content

735 Riverside DriveToms River, NJ 08753

Built 1940

Last Sale Price
$38,500
Last Sale Date
Apr 29, 1983

Property Information

Block848
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page96

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage719
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$224,000
67%
Improvement Value:$110,700
33%
Total Assessment$334,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,095+5.2%
2024$5,794+3.5%
2023$5,599+0.4%
2022$5,574+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$38,500
DeedBook 4122, Page 886

Property Built

Built

Year Built: 1940