Skip to content

257 Harbor CourtLavallette, NJ 08735

Built 1949

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 11, 2021

Property Information

Block881
Lot41
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9801

Building Details

Building Class20
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage2,685
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$845,000
57%
Improvement Value:$636,300
43%
Total Assessment$1,481,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,974+5.2%
2024$25,641+8.7%
2023$23,597+0.4%
2022$23,493+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$730,000
DeedBook 5749, Page 327

Property Sale

SaleMulti
$500,000
DeedBook 5443, Page 779

Property Sale

SaleMulti
$350,000
DeedBook 4905, Page 495

Property Sale

SaleMulti
$40,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1949