Skip to content

114 Third AvenueLavallette, NJ 08735

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 19, 2006

Property Information

Block909
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9802

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,794
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$392,000
66%
Improvement Value:$198,900
34%
Total Assessment$590,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,760+5.2%
2024$10,228+9.7%
2023$9,324+0.4%
2022$9,283+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$52,500
DeedBook 3525, Page 493

Property Built

Built

Year Built: 1968