Skip to content

3620 Route 35 N.B.Lavallette, NJ 08735

Built 1972
Commercial

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Feb 18, 2021

Property Information

Block913
Lot43
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9802

Building Details

Building Class10
Description2CB
Dwellings1
ZoningGB
Sq Footage4,200
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,000
45%
Improvement Value:$372,000
55%
Total Assessment$672,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,237+5.2%
2024$11,632-12.2%
2023$13,249+0.4%
2022$13,191+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000
Sq Ft4,200DeedBook 18356, Page 352Recorded3/9/2021

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft4,200DeedBook 17219, Page 1690Recorded8/24/2018

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft4,200DeedBook 16702, Page 1784Recorded4/5/2017

Property Sale

SaleMulti
$275,000
DeedBook 10251, Page 524

Property Sale

SaleMulti
$375,000
DeedBook 4667, Page 428

Property Built

Built

Year Built: 1972