Skip to content

3610 Route 35 N.B.-B1-U1Lavallette, NJ 08735

Built 1980

Last Sale Price
$329,900
Last Sale Date
Nov 2, 2016

Property Information

Block916
Lot35
QualifierC0101
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9802

Building Details

Building Class37
Description2F
Dwellings1
ZoningGB
Sq Footage1,408
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
62%
Improvement Value:$151,200
38%
Total Assessment$396,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,215+5.2%
2024$6,858+2.0%
2023$6,723+0.4%
2022$6,694+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$329,900
DeedBook 16578, Page 257

Property Built

Built

Year Built: 1980