Skip to content

206 First AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1949

Last Sale Date
Sep 13, 2019

Property Information

Block981
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1081

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,190
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
52%
Improvement Value:$235,300
48%
Total Assessment$490,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,928+5.2%
2024$8,487+26.2%
2023$6,726+0.4%
2022$6,696+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1949