Skip to content

312 Durborow AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 6, 2021

Property Information

Block985
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1081

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,224
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
55%
Improvement Value:$226,400
45%
Total Assessment$501,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,130+5.2%
2024$8,679+19.6%
2023$7,259+0.4%
2022$7,228+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 5573, Page 30

Property Sale

SaleMulti
$142,000
DeedBook 4658, Page 369

Property Built

Built

Year Built: 1953