Skip to content

2054 Baltimore AvenueLavallette, NJ 08735

Built 2004

Last Sale Price
$2
Last Sale Date
Feb 25, 2011

Property Information

Block981
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1081

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage2,160
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
44%
Improvement Value:$344,300
56%
Total Assessment$619,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,277+5.2%
2024$10,720+0.5%
2023$10,666+0.4%
2022$10,619+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$814,900
DeedBook 12749, Page 86

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 11547, Page 1455