Skip to content

202 First AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2014

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 17, 2021

Property Information

Block981
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1081

Building Details

Building Class19
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,056
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,000
51%
Improvement Value:$254,500
49%
Total Assessment$519,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,460+5.2%
2024$8,993+30.7%
2023$6,881+0.4%
2022$6,851+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2014