Skip to content

223 Durborow AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2002

Last Sale Price
$815,000
Last Sale Date
Jul 31, 2023

Property Information

Block989
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1081

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,512
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
47%
Improvement Value:$278,200
53%
Total Assessment$523,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,527+5.2%
2024$9,057+25.9%
2023$7,194+0.4%
2022$7,163+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$815,000
Sq Ft1,512DeedBook 19456, Page 1770Recorded8/11/2023

Property Built

Built

Year Built: 2002