Skip to content

219 Durborow AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2017

Last Sale Price
$995,000
Last Sale Date
Sep 22, 2022

Property Information

Block989
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1081

Building Details

Building Class20
Description1F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage2,119
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
33%
Improvement Value:$497,400
67%
Total Assessment$742,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,519+5.2%
2024$12,851+31.3%
2023$9,785+0.4%
2022$9,742+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$995,000
Sq Ft2,119DeedBook 19213, Page 89Recorded11/2/2022

Property Sale

Sale
$669,000

From:

To:

Sq Ft2,044DeedBook 16776, Page 70Recorded6/21/2017

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft748DeedBook 16465, Page 1373Recorded8/2/2016