Skip to content

231 Durborow AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1954

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Jul 11, 2000

Property Information

Block989
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1081

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage480
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
72%
Improvement Value:$93,700
28%
Total Assessment$338,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,168+5.2%
2024$5,863+20.1%
2023$4,880+0.4%
2022$4,858+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 10146, Page 1337

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4745, Page 759

Property Built

Built

Year Built: 1954