Skip to content

2026 Washington AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 30, 2019

Property Information

Block989
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1081

Building Details

Building Class49
Description1F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage996
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
52%
Improvement Value:$263,200
48%
Total Assessment$548,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,983+5.2%
2024$9,489+43.2%
2023$6,626+0.4%
2022$6,597+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$45,000
DeedBook 4092, Page 458

Property Built

Built

Year Built: 1952