Skip to content

110 Sea Gull LaneSeaside Heights, NJ 08751

Built 1964

Last Sale Date
Jan 31, 1994

Property Information

Block991
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1082

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage1,064
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
54%
Improvement Value:$208,600
46%
Total Assessment$453,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,260+5.2%
2024$7,852+25.6%
2023$6,250+0.4%
2022$6,223+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5138, Page 268

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1964