Skip to content

51 Coolidge AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 4, 1997

Property Information

Block1052
Lot179
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class45
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage1,152
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$433,000
96%
Improvement Value:$19,600
4%
Total Assessment$452,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,242+5.2%
2024$7,835+20.3%
2023$6,510+0.4%
2022$6,482+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1952