Skip to content

Second Avenue(Unit C0215)Toms River, NJ 08757

Built 2015

Owner
---
Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Nov 26, 2025

Property Information

Block992
Lot188
QualifierC0215
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1082

Building Details

Building Class39
Description2F
Dwellings1
ZoningMF16
Sq Footage1,025
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$465,000
69%
Improvement Value:$209,000
31%
Total Assessment$674,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,274+5.2%
2024$11,667+24.1%
2023$9,399+0.4%
2022$9,357+0.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,100,000
Sq Ft1,025DeedBook 20230, Page 363Recorded12/18/2025

Property Sale

Sale
$852,500
Sq Ft1,025DeedBook 19573, Page 1271Recorded1/3/2024

Property Sale

Sale
$815,000
Sq Ft1,025DeedBook 19027, Page 1976Recorded5/12/2022

Property Built

Built

Year Built: 2015