Skip to content

12 Second AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2017

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 11, 2012

Property Information

Block992
Lot198
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1082

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage1,836
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$631,000
77%
Improvement Value:$193,600
23%
Total Assessment$824,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,016+5.2%
2024$14,274+9.0%
2023$13,101+0.4%
2022$13,044+4.5%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook 5009, Page 608

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4408, Page 338