Skip to content

2011 Route 35 S.B. Unit ASeaside Heights, NJ 08751

Built 1997

Last Sale Price
$376,000
Last Sale Date
Jun 6, 2012

Property Information

Block996
Lot5.01
QualifierC0101
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1081

Building Details

Building Class29
Description2F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,776
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$445,000
85%
Improvement Value:$77,200
15%
Total Assessment$522,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,509+5.2%
2024$9,039+32.4%
2023$6,829+0.4%
2022$6,799+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$376,000
DeedBook 15223, Page 1103

Property Built

Built

Year Built: 1997