Skip to content

201 Second Ave Unit 1Seaside Heights, NJ 08751

Built 1990

Last Sale Price
$172,500
Last Sale Date
Sep 15, 1989

Property Information

Block996
Lot5.02
QualifierC0101
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1081

Building Details

Building Class29
Description2F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage2,190
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$445,000
81%
Improvement Value:$101,100
19%
Total Assessment$546,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,944+5.2%
2024$9,453+19.8%
2023$7,888+0.4%
2022$7,854+0.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$172,500
DeedBook 4784, Page 776