Skip to content

2002 Baltimore AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1950

Last Sale Price
$795,000
Last Sale Date
Aug 15, 2023

Property Information

Block999
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1081

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage824
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
61%
Improvement Value:$162,900
39%
Total Assessment$417,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,610+4.9%
2024$7,251+16.3%
2023$6,235+0.4%
2022$6,208+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$795,000
Sq Ft824DeedBook 19471, Page 761Recorded8/29/2023

Property Sale

SaleMulti
$460,000
DeedBook 13774, Page 733

Property Sale

SaleMulti
$420,000
DeedBook 12637, Page 1638

Property Built

Built

Year Built: 1950