Skip to content

369 Chandler RoadJackson, NJ 08527

Built 1985

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Jun 15, 2017

Property Information

Block1004
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class18
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage6,657
Acreage3.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$311,000
17%
Improvement Value:$1,467,500
83%
Total Assessment$1,778,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,162+3.9%
2024$17,473+4.0%
2023$16,796+1.4%
2022$16,564+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$535,000

From:

To:

Sq Ft6,657DeedBook 16787, Page 1084Recorded7/3/2017

Property Sale

Sale
$790,000
DeedBook 13623, Page 1436

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5280, Page 936

Property Built

Built

Year Built: 1985