Skip to content

487 Brewers Bridge RoadJackson, NJ 08527

Built 1979

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Apr 3, 2024

Property Information

Block13301
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page133

Building Details

Building Class17
Description2SFS1AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,377
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$323,000
48%
Improvement Value:$353,600
52%
Total Assessment$676,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,688+3.9%
2024$8,358+4.0%
2023$8,035+1.4%
2022$7,924+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000
Sq Ft2,377DeedBook 19676, Page 630Recorded5/8/2024

Property Built

Built

Year Built: 1979