Skip to content

278 Clearstream RoadJackson, NJ 08527

Built 1978

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
May 14, 2015

Property Information

Block13301
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page133

Building Details

Building Class17
Description2SF22AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,438
Acreage1.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$327,300
38%
Improvement Value:$529,800
62%
Total Assessment$857,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,052+4.0%
2024$11,594+4.0%
2023$11,145+1.4%
2022$10,991+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft3,438DeedBook 16087, Page 1114Recorded5/21/2015

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5588, Page 514

Property Built

Built

Year Built: 1978