Skip to content

7 Briarwood CourtJackson, NJ 08527

Built 1985

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jul 25, 2003

Property Information

Block6602
Lot46
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class17
Description2SFL1AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage3,256
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,000
39%
Improvement Value:$508,200
61%
Total Assessment$833,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,978+3.9%
2024$10,561+4.0%
2023$10,152+1.4%
2022$10,012+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 11715, Page 724

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 4852, Page 323

Property Built

Built

Year Built: 1985