Skip to content

385 Glenn RoadJackson, NJ 08527

Built 1939

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Dec 15, 1998

Property Information

Block13402
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page134

Building Details

Building Class17
Description1.5SFF
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,878
Acreage0.66

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$306,700
48%
Improvement Value:$332,300
52%
Total Assessment$639,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,214+3.9%
2024$7,902+4.0%
2023$7,596+1.4%
2022$7,492+1.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 5649, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 1939