Skip to content

447 Glenn RoadJackson, NJ 08527

Built 1983

Last Sale Price
$810,000
Last Sale Date
Mar 29, 2022

Property Information

Block13402
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page134

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,355
Acreage2.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$395,000
53%
Improvement Value:$354,100
47%
Total Assessment$749,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,298+3.9%
2024$11,831+4.0%
2023$11,373+1.4%
2022$11,216+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$810,000
Sq Ft2,355DeedBook 18994, Page 1304Recorded4/14/2022

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 15364, Page 1674

Property Sale

Sale
$524,999
DeedBook 12113, Page 1791

Property Built

Built

Year Built: 1983