Skip to content

373 Glenn RoadJackson, NJ 08527

Built 1972

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Oct 1, 2020

Property Information

Block13402
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page134

Building Details

Building Class17
Description1SFR
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,397
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$290,800
62%
Improvement Value:$178,500
38%
Total Assessment$469,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,669+3.9%
2024$6,416+4.0%
2023$6,168+1.4%
2022$6,083+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft1,397DeedBook 18106, Page 685Recorded10/15/2020

Property Sale

Sale
$256,000

From:

To:

Sq Ft1,397DeedBook 16223, Page 966Recorded10/23/2015

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 13884, Page 1199

Property Built

Built

Year Built: 1972