Skip to content

818 Green Valley RoadJackson, NJ 08527

Built 1961

Last Sale Price
$496,000
Last Sale Date
Sep 21, 2018

Property Information

Block13402
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page134

Building Details

Building Class17
Description2SFL3UG
Dwellings4
ZoningR3
Sq Footage2,582
Acreage0.95

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$318,700
30%
Improvement Value:$730,300
70%
Total Assessment$1,049,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,032+3.9%
2024$12,537+4.0%
2023$12,052+1.4%
2022$11,885+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$496,000

From:

To:

Sq Ft2,582DeedBook 17251, Page 1751Recorded9/26/2018

Property Sale

Sale
$272,150
DeedBook 14308, Page 576

Property Sale

Sale
$850
DeedBook 14171, Page 1313

Property Built

Built

Year Built: 1961