Skip to content

829 Green Valley RoadJackson, NJ 08527

Built 1984

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Apr 16, 2003

Property Information

Block14001
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page140

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,090
Acreage1.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$337,400
36%
Improvement Value:$599,600
64%
Total Assessment$937,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,024+3.9%
2024$11,568+4.0%
2023$11,120+1.4%
2022$10,966+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 11437, Page 836

Property Built

Built

Year Built: 1984