Skip to content

256 Jackson Pines RoadJackson, NJ 08527

Built 1985

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Sep 14, 2012

Property Information

Block14201
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page142

Building Details

Building Class17
Description2SFL4AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,097
Acreage5.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$523,000
50%
Improvement Value:$530,900
50%
Total Assessment$1,053,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,778+3.9%
2024$11,331+4.0%
2023$10,892+1.4%
2022$10,741+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 15337, Page 1039

Property Sale

Sale
$585,000
DeedBook 12211, Page 1599

Property Built

Built

Year Built: 1985