Skip to content

795 Green Valley RoadJackson, NJ 08527

Built 1988

Last Sale Price
$2,200,000
Last Sale Date
Jul 12, 2024

Property Information

Block14201
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page142

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,948
Acreage3.88

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$461,200
35%
Improvement Value:$858,600
65%
Total Assessment$1,319,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,452+3.9%
2024$18,714+4.0%
2023$17,989+1.4%
2022$17,741+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$2,200,000
Sq Ft3,948DeedBook 19739, Page 703Recorded7/18/2024

Property Sale

Sale
$1,130,000
Sq Ft3,948DeedBook 18851, Page 335Recorded1/5/2022

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 4651, Page 197

Property Built

Built

Year Built: 1988