Skip to content

713 Green Valley RoadJackson, NJ 08527

Built 1984

Last Sale Date
Jul 19, 2022

Property Information

Block14301
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page143

Building Details

Building Class17
Description2SFL3AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,828
Acreage1.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$357,600
37%
Improvement Value:$608,800
63%
Total Assessment$966,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,394+3.9%
2024$12,885+4.0%
2023$12,386+1.4%
2022$12,215+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$560,000

From:

To:

Sq Ft3,828DeedBook 16439, Page 106Recorded7/6/2016

Property Built

Built

Year Built: 1984