Skip to content

13 Bridge CourtJackson, NJ 08527

Built 1985

Last Sale Price
$999,999
Last Sale Date
Jan 11, 2024

Property Information

Block14501
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page145

Building Details

Building Class17
Description2SFLAG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage3,076
Acreage0.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$359,100
38%
Improvement Value:$586,300
62%
Total Assessment$945,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,155+3.9%
2024$12,656+4.0%
2023$12,166+1.4%
2022$11,998+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$999,999
Sq Ft3,076DeedBook 19590, Page 887Recorded1/25/2024

Property Sale

Sale
$414,250

From:

To:

Sq Ft3,076DeedBook 16338, Page 71Recorded3/11/2016

Property Sale

Sale
$407,650
DeedBook 11795, Page 807

Property Built

Built

Year Built: 1985