Skip to content

301 Brewers Bridge RoadJackson, NJ 08527

Commercial

Last Sale Price
$2,300,000
Last Sale Date
Apr 28, 2017

Property Information

Block14301
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page143

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage---
Acreage19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,236,800
81%
Improvement Value:$524,400
19%
Total Assessment$2,761,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$37,815+3.9%
2024$36,379+4.0%
2023$34,971+1.4%
2022$34,487+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$2,300,000

From:

To:

DeedBook 16731, Page 1829Recorded5/9/2017