Skip to content

725 Green Valley RoadJackson, NJ 08527

Built 1953

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Jun 27, 2023

Property Information

Block14301
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page143

Building Details

Building Class17
Description1SFR
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage922
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$299,500
61%
Improvement Value:$189,100
39%
Total Assessment$488,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,560+3.9%
2024$5,349+4.0%
2023$5,142+1.4%
2022$5,071+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft922DeedBook 19431, Page 1967Recorded7/14/2023

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 14934, Page 1370

Property Built

Built

Year Built: 1953