Skip to content

370 Brewers Bridge RoadJackson, NJ 08527

Built 1975

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 3, 2024

Property Information

Block14501
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page145

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,736
Acreage1.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$325,900
49%
Improvement Value:$343,300
51%
Total Assessment$669,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,949+4.0%
2024$7,647+7.7%
2023$7,101+1.5%
2022$6,999+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft1,736DeedBook 19502, Page 1212Recorded10/4/2023

Property Sale

Sale
$72,500
DeedBook 4970, Page 532

Property Built

Built

Year Built: 1975