Skip to content

19 Inverness LaneJackson, NJ 08527

Built 2003

Last Sale Price
$699,900
Last Sale Date
Aug 22, 2024

Property Information

Block19910
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page199

Building Details

Building Class17
Description2SFO2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage3,457
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,800
23%
Improvement Value:$525,900
77%
Total Assessment$685,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,307+4.0%
2024$10,877+4.0%
2023$10,456+1.4%
2022$10,312+1.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$699,900
Sq Ft3,457DeedBook 19782, Page 1818Recorded9/5/2024

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft3,457DeedBook 15793, Page 1695Recorded4/30/2014

Property Sale

Sale
$427,500
DeedBook 13965, Page 1814

Property Sale

Sale
$393,766
DeedBook 11847, Page 1994

Property Built

Built

Year Built: 2003