Skip to content

235 Brewers Bridge RoadJackson, NJ 08527

Built 2000

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Apr 1, 2020

Property Information

Block14101
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page141

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,431
Acreage2.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$387,300
29%
Improvement Value:$951,200
71%
Total Assessment$1,338,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,326+28.4%
2024$15,046+4.0%
2023$14,463+1.4%
2022$14,264+1.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$750,000
Sq Ft3,431DeedBook 17849, Page 1923Recorded4/8/2020

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft3,431DeedBook 16263, Page 1915Recorded12/10/2015

Property Sale

Sale
$770,000
DeedBook 13546, Page 813

Property Sale

Sale
$725,000
DeedBook 13079, Page 894

Property Built

Built

Year Built: 2000