Skip to content

16 Tudor CourtJackson, NJ 08527

Built 1989

Owner
---
Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Oct 10, 2025

Property Information

Block14604
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page146

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,374
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$98,800
32%
Improvement Value:$208,900
68%
Total Assessment$307,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,075+4.2%
2024$4,872+4.2%
2023$4,674+1.5%
2022$4,606+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$365,000
Sq Ft1,374DeedBook 20204, Page 294Recorded11/20/2025

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft1,374DeedBook 19779, Page 194Recorded9/3/2024

Property Sale

Sale
$147,053
DeedBook 4801, Page 650

Property Built

Built

Year Built: 1989