Skip to content

63 Oakmont LaneJackson, NJ 08527

Built 2000

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Sep 11, 2023

Property Information

Block14701
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page147

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,203
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,000
25%
Improvement Value:$390,400
75%
Total Assessment$519,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,075+4.0%
2024$7,768+4.0%
2023$7,467+1.4%
2022$7,364+1.2%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft2,203DeedBook 19496, Page 947Recorded9/27/2023

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft2,203DeedBook 17999, Page 1268Recorded8/7/2020

Property Sale

Sale
$291,000

From:

To:

Sq Ft2,203DeedBook 17460, Page 399Recorded5/3/2019

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 12846, Page 1359

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 12001, Page 855

Property Sale

Sale
$241,643
DeedBook 10154, Page 1793

Property Built

Built

Year Built: 2000