Skip to content

36 Baltusrol DriveJackson, NJ 08527

Built 2000

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
May 25, 2017

Property Information

Block14902
Lot54
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page149

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,916
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,300
31%
Improvement Value:$346,600
69%
Total Assessment$505,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,195+3.9%
2024$7,884+4.0%
2023$7,579+1.4%
2022$7,474+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft1,916DeedBook 16770, Page 435Recorded6/15/2017

Property Sale

Sale
$273,000
DeedBook 15146, Page 1319

Property Sale

Sale
$189,850
DeedBook 10129, Page 1566

Property Built

Built

Year Built: 2000