Skip to content

42 Baltusrol DriveJackson, NJ 08527

Built 2000

Last Sale Price
$633,000
Last Sale Date
May 17, 2024

Property Information

Block14902
Lot57
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page149

Building Details

Building Class17
Description2SFO2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,997
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,300
24%
Improvement Value:$499,900
76%
Total Assessment$659,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,317+4.0%
2024$9,916+4.1%
2023$9,522+1.4%
2022$9,387+1.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$633,000
Sq Ft2,997DeedBook 19707, Page 940Recorded6/12/2024

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft2,997DeedBook 15649, Page 72Recorded9/26/2013

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 12652, Page 119

Property Sale

Sale
$314,450
DeedBook 10262, Page 1543

Property Built

Built

Year Built: 2000