Skip to content

3 Spyglass DriveJackson, NJ 08527

Built 2000

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
May 16, 2013

Property Information

Block14902
Lot63
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page149

Building Details

Building Class17
Description2SFO2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage3,021
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,300
22%
Improvement Value:$563,700
78%
Total Assessment$724,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,567+3.9%
2024$10,166+4.0%
2023$9,772+1.4%
2022$9,637+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 15561, Page 1066

Property Sale

Sale
$303,600
DeedBook 10236, Page 433

Property Built

Built

Year Built: 2000