Skip to content

15 Oakmont LaneJackson, NJ 08527

Built 2000

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Jun 16, 2021

Property Information

Block14903
Lot54
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page149

Building Details

Building Class17
Description2SFO2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,660
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,300
27%
Improvement Value:$430,800
73%
Total Assessment$590,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,819+3.9%
2024$9,446+4.0%
2023$9,081+1.4%
2022$8,955+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000
Sq Ft2,660DeedBook 18568, Page 1465Recorded7/8/2021

Property Sale

Sale
$354,500

From:

To:

Sq Ft2,660DeedBook 16754, Page 1930Recorded6/1/2017

Property Sale

Sale
$240,080
DeedBook 10036, Page 1002

Property Built

Built

Year Built: 2000